Debatindlæg afBo Krüger

Ledelseskonsulent

Mærsks reaktion på de tabte containere og forureningen af Vestkysten vidner om et selskab, der næppe kan håndtere fremtidens radikale uvished og uforudsigelige problemer.

Bo Krüger: Derfor fejlede Mærsk så eklatant

Lyt til artiklen

Mærsk har været bemærkelsesværdigt langsomme til at organisere oprydningsarbejdet efter de 46 tabte containere i Skagerrak. Hvordan kan en virksomhed med så mange ressourcer, så mange kloge mennesker og så meget erfaring fejle så eklatant? Her er tre gode forklaringer:

For det første manglede selskabet evne til at improvisere. Nynne Norman Scheuer, chef for miljø og sikkerhed hos Mærsk, forklarede TV 2 Nyhederne 27. december, at det ikke var muligt at igangsætte det konkrete oprydningsarbejde, før der var lagt en omfattende plan – »både i forhold til den overordnede struktur og tilgang, men også den detaljerede planlægning«. Det lyder jo meget fornuftigt og ville fungere fint i en forældet verden, hvor man har masser af tid og et godt kendskab til den udfordring, man skal løse. Problemet er bare, at når man havner i en situation med så meget uvished som i denne, er det tidsspilde. Det går for langsomt, hvis man vil forsøge at opnå fuld kontrol over begivenheden og have en komplet plan, før man går i gang med at løse opgaven.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her