Debatindlæg afAnders V. Møller

Programleder

Det hjælper ingen, at Hamas-sympatisører udskammes.

Programleder: Der er gode grunde til, at demonstranter blev provokeret over anti-Hamas-skilt

Lyt til artiklen

Før 7. oktober 2023 debatterede pro-palæstinensere og statsløse palæstinensere i Danmark heftigt udviklingen og ledelsen på både Vestbredden og i Gaza. Og i den debat har der altid været en opdeling mellem dem, der er tilhænger af Det palæstinensiske Selvstyre og dermed al-Fatah – og dem, der er tilhænger af Hamas.

Hamas er i opposition til al-Fatah, og der har siden valget i Gaza 2006 været en betydelige rivalisering mellem de to partier, hvilket også har ført til, at palæstinenserne i Danmark har delt sig efter anskuelse i forhold til disse politiske partier/organisationer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her