Klumme afJes Stein Pedersen

Litteraturredaktør på Politiken

Litteraturredaktør opfordrer til civil ulydighed på bibliotekerne

Lyt til artiklen

Netop nu er man på københavnske biblioteker i gang med at kassere dramaer og digte. Når Københavns Biblioteker (KB) er færdig med sin målrettede kassation og destruktion vil bestanden være nedbragt med en halv million dyrt indkøbte bøger og øvrige materialer. På det tidspunkt vil dem, der har magten over KB, skåle og råbe hurra over, at ’kassationsmålene’ er nået.

Politiken har i den forgangne uge forsøgt at komme til at se de konkrete kassationslister, som – tænkte vi – findes i KB, men det viser sig, at sådanne ikke eksisterer. Vi ville gerne vide, hvor mange eksemplarer af f.eks. Jose Saramagos ’Blindheden’ eller ’De uanstændige’ af Leif Panduro, man har smidt ud og hvor mange, der får lov at overleve.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her