Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Klumme afHenrik Marstal

Musiker, forfatter og folketingskandidat for Alternativet

Henrik Marstal: Mange af musiklivets aktører er som besat af forestillingen om, at kunstneren er en mand

Lyt til artiklen

Da de tre kvinder i det netop albumdebuterede engelsk-islandske band Dream Wife forleden spillede på Vega, tiltalte forsanger Rakel Mjöll konsekvent kvinderne blandt publikum som "bad bitches", hvilket i den grad var ment som en kompliment.

Og da hun undervejs bad alle mænd i salen om at rykke bagud i et enkelt nummer, fordi det var blevet tid til at lade kvinderne indtage deres retmæssige plads, føltes det som mere end blot en symbolsk handling:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her