2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Klumme afMads Zacho Teglskov

Satireredaktør

Danskernes kritiske indstilling til tobak og gambling bør i høj grad også gælde alkohol.

Helt ærligt, det er jo bare en harmløs bajer

Der er to lussinger, man kan være sikker på at få her i tilværelsen: Hvis du er en spillevirksomhed, måske er du endda Danske Spil, og du laver reklamer for din gamblingtjeneste i reklameblokkene omkring en stor fodboldkamp, vil kritiske borgere skrive fortørnede debatindlæg om manglen på moral i en kynisk og profitblændet branche.

Jeg har selv redigeret en del af dem, og lussingen er fortjent, for unges debutalder for gambling er faldet, og ludomani er en alvorlig og anerkendt behandlingskrævende lidelse; en belastning for den enkelte og for samfundet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her