Klumme afClaus Paaske

Politiken kårer hver dag, hvem der har haft en god dag – og hvem der har haft en dårlig dag.

En god dag for Paris og en dårlig dag for tysk teenager

Lyt til artiklen

En god dag for ...

Paris. Efter hundredvis af ulykker med adskillige døde til følge indførte Frankrig i går nye og skrappere regler for brugen af elløbehjul. Det skriver Ritzau. I sidste weekend blev en 25-årig mand dræbt og en ung kvinde kvæstet, da deres elløbehjul blev ramt af en bil i Bordeaux. Mindst fem andre er omkommet på løbehjul i Paris og andre steder i Frankrig. Det er især Paris, der har mærket konsekvenserne af de populære elløbehjul og den manglende sikkerhed i trafikken for både biler og fodgængere.

De nye regler betyder, at elløbehjulene ikke længere må køre på fortove, den maksimale fart er 25 kilometer i timen, og det er forbudt at være to på.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her