Klumme afJes Stein Pedersen

Litteraturredaktør på Politiken

Det skete igen. Den engelske forfatters bog ophævede tid og sted og bekræftede, at muligheden for at rejse langt væk ikke blevet mindre under pandemien. Men det kræver gode bøger.

Jes Stein Pedersen: Sådan smutter jeg rundt i verden når jeg vil

Lyt til artiklen

I sidste uge havde jeg en forunderlig oplevelse. Jeg steg på et fly i Københavns Lufthavn, som fløj til Aalborg, men da jeg fløj retur, vendte jeg hjem fra Grækenland. Mere præcist fra en lille solsvedet ø ud for den græske kyst.

At det kunne lade sig gøre, skyldes en fin lille blågrøn bog, jeg fandt på en af de mange hylder i det ekstremt velassorterede brugtbogstempel i Algade i Aalborg: Pilegaard Antikvariat & Mønthandel. Den handler om den engelske forfatter John Fowles’ forfatterskab og er skrevet af Barry N. Olshen, som jeg aldrig har hørt om.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her