Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Klumme afMarcus Rubin

Kronikredaktør

Både USA, Kina og Rusland minder mere og mere om kolosser på lerfødder. Til gengæld er de internationale organisationer faktisk blevet styrket.

Marcus Rubin: Hvem er vinderne i alle konflikterne og kriserne? Svaret er overraskende og glædeligt

Det er let at tænke på international politik som et gigantisk nulsumsspil. Hvis én stormagt svækkes, bliver en anden stærkere. Kagen har altid den samme størrelse, det er kun fordelingen af magten mellem stormagterne, som varierer.

Sådan er klassiske brætspil som Diplomacy og Risk bygget op, og sådan har de fleste af os vænnet os til at tænke. Men lige nu virker det, som om stort set alle de klassiske stormagter er i krise og ser deres magt sive langsomt bort.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her