Klumme afMarcus Rubin

Kronikredaktør

At læse om Bings nye chatbot er dybt angstprovokerende. Kunstig intelligens skal reguleres, inden det er for sent.

Marcus Rubin: Bings nye chatbot er dybt angstprovokerende

Lyt til artiklen

HAL 9000, Skynet, computerprogrammerne i ’The Matrix’. Filmhistorien er fyldt med skræmmende sci-fi-historier om, hvordan computerne bliver bevidste væsner og en dag tager magten fra os. Det er godt stof, men når man selv har siddet i afmægtigt raseri med en langsommelig pc, der opdaterer eller forsøgt at få Siri til at forstå ens stemme, har det også virket uendelig fjernt.

I går havde jeg for første gang en reel frygt for, at det rent faktisk kunne ske. Det var, efter at jeg læste The New York Times techkommentator Kevin Roose beskrive en ekstremt uhyggelig samtale, han havde haft med Bings – Microsofts notorisk elendige søgemaskine – nye chatbot med kunstig intelligens.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her