Klumme afChristian Johannes Idskov

Debatredaktør

Emmanuel Macron har altid mindet om Honoré de Balzacs unge helte. Hans opstigning ender nu i et dramatisk fald, skriver Christian Johannes Idskov i denne Signatur.

Christian Johannes Idskov: Macron er blevet indhentet af sin litterære skæbne

Lyt til artiklen

Emmanuel Macron har altid fremstået som en karakter fra en af 1800-tallets store franske romaner. Dette er ikke blot en tilfældig observation; det er noget, han selv har indrømmet i sin selvbiografi, ’Revolution’.

I bogen fra 2017 fortæller Macron, hvordan han som 16-årig ankom til Paris fra sin fødeby, Amiens, i det nordlige Frankrig og oplevede storbyen som en litterær begivenhed. Han ønskede kun at bo de steder, som fandtes i den franske litteratur: »Jeg ville gå på de stier, som karaktererne hos Flaubert og Victor Hugo havde gået på. Jeg var drevet af den samme altopslugende ambition som hos Balzacs unge ulve«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her