Giv nu Gud lidt modstand

Tegning: Per Marquard Otzen.
Tegning: Per Marquard Otzen.
Lyt til artiklen

I Frankrig har de tre kvindelige rabbinere. En af dem, Delphine Horvilleur, var forleden i Danmark, hvor hun bl.a. mødtes på Det Kongelige Bibliotek med den danske imam Sherin Khankan.

De to kvinder er progressive i deres egne miljøer, men de er også repræsentanter for den stigende tendens til at tage religion alvorligt. Det er ingen uproblematisk tendens i de europæiske samfund, kvinder eller ej. Jeg kender ikke Sherin Khankans muslimske ståsted nærmere. Men jeg kender lidt til den franske rabbiners ideer, for hun er en kendt intellektuel figur, der ofte ytrer sig offentligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her