Sheikh i Abu Dhabi har åbnet et historisk projekt med en ny moske, en kirke og den første nye synagoge på den arabiske golfkyst i hundrede år. En revolution, skriver Anders Jerichow i denne Signatur.

Anders Jerichow: Muslimer, jøder og kristne har fået et fælles hus

Inde i den ny synagoge i Abu Dhabi side om side med en ny moske og en ny kirke.
 Arkivfoto Amr Alfiky
Inde i den ny synagoge i Abu Dhabi side om side med en ny moske og en ny kirke. Arkivfoto Amr Alfiky
Lyt til artiklen

Gode nyheder står sjældent i kø i Mellemøsten. Her er én: De Forenede Arabiske Emirater har ikke alene opført den første synagoge i landet, men også en ny kirke. Og ovenikøbet etableret et fælles center for synagogen, kirken og en moske – jøder, kristne og muslimer – i samme kompleks.

Det er et totalt nybrud efter et halvt århundrede, hvor jøder og kristne i stort tal har følt sig presset ud af den arabiske verden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her