Afskaf folketingsvalget

Lyt til artiklen

I disse dage er der megen diskussion om EU?s patentdomstol. Skal vi have en folkeafstemning eller ej? Men er der så meget at diskutere? Afstemningen blev allerede afgjort for over tre måneder siden her i Politiken. "I en ny meningsmåling foretaget af Megafon for Politiken og TV 2 siger 44 procent af vælgerne således, at de ville stemme ja til domstolen, hvis der var folkeafstemning i morgen", stod der i avisen den 1. juni.

Så der er faktisk slet ingen grund til at få vælgerne til stemmeurnerne. De er allerede blevet spurgt. Over telefonen. Og det er da fuldstændig hul i hovedet at kaste en masse penge efter en folkeafstemning, når vi allerede har fået resultatet. Derfor foreslår jeg at vi afskaffer alle folkeafstemninger også folketingsvalget. Det er forældede ordninger fra fortiden. Tænk for eksempel på, hvor mange penge der bliver brugt på valgkampagner, debatprogrammer og diverse lysshows op til valgdagen. Så er det meget billigere at lave meningsmålinger. Samtidig er meningsmålinger også mere demokratiske end det gammeldags folketingsvalg. Meningsmålinger kan vi lave hele tiden. På den måde får vi ikke bare et indblik i, hvor vælgerne sætter deres kryds én gang hvert fjerde år. Nej, i et demokratisk system der er bygget op af daglige meningsmålinger, ved vi hele tiden, hvor vælgerne placerer sig i folketingssalen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her