Kronik afKarina Luise Andersen

Antropolog, cand.mag.

Der kan være alvorlige bivirkninger ved hormonprævention, som kan true kvinders helbred og livskvalitet. Mens forskere og nogle læger ønsker at oplyse kvinderne om risiciene, forsøger andre læger og nogle organisationer at dysse debatten ned, fordi de mener, at kvinder bliver så ’forskrækkede’, at de risikerer at træffe irrationelle valg.

Antropolog: Jeg var rystet over den forskel, jeg mærkede i både krop og sind, da jeg stoppede med hormonprævention

Lyt til artiklen

Kvinder har kulturhistorisk altid været set som mere ’naturbundne’ end mænd og dermed som værende ’dømt’ til at være både fysiske og psykiske slaver af deres livmoder.

»Sådan er det at være kvinde«, får mange kvinder med stærke menstruationssmerter eller gener af overgangsalder til stadighed at vide hos mange læger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her