Kronik afKristian Kristiansen

Pensionist, tidligere lektor på DTU

Ejerboligerne i København og på Frederiksberg har nået priser, som det er svært at forstå. Men de ekstreme priser er resultat af en bevidst politik, hvor det har været et ønske at deregulere boligmarkedet.

Tidligere lektor på DTU: Lær dog af Wien, og få et boligmarked med plads til de almindelige danskere

Lyt til artiklen

Der har været talrige indlæg i aviser og tv om de meget høje huslejer i det private udlejningsbyggeri, om en påstået nepotisme i andelsboligforeninger, om at ændre alle andelsboliger til ejerboliger og om de almene boliger, som i København ikke længere kan bygges inden for det tilladte beløb. Boliger er i de store byer blevet for dyre til jævne indkomster.

Problemerne er store, men de er ikke dumpet ned fra himlen. De er et resultat af en bevidst politik, hvor det har været et ønske at deregulere boligmarkedet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her