Kronik af

Anne Grete HolmsgaardForh. MF, SF

Jørn JespersenForh. MF, SF

Margrete AukenForh. MF og MEP, SF

Steen GadeForh. MF, SF

Den nuværende SVM-regering repræsenterer lige præcis de partier og politikere, som har været først til at lukke øjnene for miljøkrisen og bevidst skubbe de nødvendige grønne indsatser foran sig. Regeringen er da heller ikke på nogen måde sit grønne ansvar bevidst. Den virker nærmest handlingslammet.

Fremtrædende tidligere folketingsmedlemmer: SF bør opruste sin grønne profil. Det er nu det gælder

Lyt til artiklen

Klima og miljø er naturligt nok skubbet lidt i baggrunden i den politiske debat på grund af den forfærdelige situation i Gaza, krigen i Ukraine, den massive oprustning samt USA’s trusler mod rigsfællesskabet.

Men i det længere perspektiv er klimakrisen, det katastrofale havmiljø og de store biodiversitetsudfordringer langtfra forsvundet, fordi der i øjeblikket er fokus på andre presserende emner. Stigende temperaturer, tørke og massive oversvømmelser er stadig daglige nyheder. Naturen er i markant tilbagegang med tydelig nedgang i antal fugle og insekter i det åbne land, hvor landbrugsområderne bliver domineret af kæmpemarker med ensartede afgrøder og monokulturer. Døde fjorde er blevet en deprimerende erkendelse i løbet af de seneste år, det danske vandmiljø er i akut krise, og vi når med sikkerhed ikke at opfylde EU’s Vandrammedirektiv inden fristen i 2027.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her