Bestyrelsesformand, fhv. Erhvervs- og Vækstminister
Kan vi gøre noget, der fremmer freden, før kassen er tom eller før ragnarok bryder løs? Hvis vi hæver os lidt op i helikopterperspektiv, synes jeg, at situationen ser meget bekymrende ud, både for Ukraine og for EU.
Vi ved, at den fortsatte krig vil gøre meget ondt på Rusland, og at Ukraine fortsat vil forbløde i ekstrem grad
Lyt til artiklen
Henter...
Måske er USA’s fredsudspil kommet på et belejligt tidspunkt i lyset af, at præsident Zelensky for nylig har understreget, at Ukraine har mulighed for at kæmpe i to til tre år mere.
Det er en heroisk udtalelse, men også en sårbar melding. For den giver reelt kun EU og Nato to muligheder. Enten at kaste Nato ind i en fuldskalakrig for at presse Rusland ud af Ukraine eller satse på en hurtig diplomatisk løsning.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.