Kronik af

Birgit PeterssonBirgit Petersson er speciallæge i psykiatri, kvindeforsker

Anne KøsterAnne Køster er speciallæge i psykiatri, kvindeforsker

Medicinalindustrien søger at skabe et marked og en god indtjening – og hvad er bedre end at gå efter kvinder i overgangsalderen og derefter? Dem er der mange af, og mange frygter alderdommen. Har kvinder alvorlige symptomer skal de selvfølgelig kunne få behandling, men antallet af kvinder med alvorlige symptomer er ikke særlig stort.

Speciallæger: Hormonbehandlinger er altså ikke svaret på overgangsalder

Lyt til artiklenLæst op af Anne Køster
16:21

Der efterlyses mere forskning i kvinders sundhed. Regeringen vil bl.a. afsætte 160 millioner til forskning. Behovet kan vi kun være enige i. Mange videnskabelige undersøgelser er kun udført på mænd (og handyr), på trods af viden om, at kvinders biologi er forskellig fra mænds.

Et kendt eksempel er sovemedicin, hvor kvinder følgelig har fået for store doser. Først efter pres fra ikke mindst amerikanske kvindelige læger er nogle af disse forhold blevet ændret. Det skete langsomt fra 1970’erne, hvor medicin blev mere tilgængeligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her