Kronik afIben Lausten Kragh

Lektor, Ph.d. i Socialt Arbejde

Vi taler om mistrivsel som et generelt samfundsproblem. Men nogle er i meget større fare end andre. For børns mistrivsel ikke kun handler om skærme, tempo, klassestørrelser og diagnoser. Den handler også om ulighed og fattigdom.

Børns mistrivsel og fattigdom hænger sammen

Lyt til artiklen

Flere og flere børn mistrives i skolen. Politikere diskuterer opdragelse, skærme og tempoet i børnelivet, og forældre efterlyser en skole med mere ro, flere voksne og færre krav. Forslag om færre elever i klasserne og hårde konsekvenser for de elever, der skaber uro, fylder i den politiske debat. Sideløbende buldrer diskussionen om økonomi og ikke mindst den almindelige families økonomiske råderum derudad med fuld fart.

Fødevarepriserne er steget betydeligt. Det er for mange blevet dyrere at opvarme hjemmet og betale faste udgifter, og prisen på benzin og diesel er aktuelt på himmelflugt. Rekordmange familier søger julehjælp og økonomisk hjælp til f.eks. konfirmation hos velgørende organisationer, og politikerne står i valgkampen næsten i kø for at uddele engangsbeløb som fødevarechecks eller for at komme med forslag, der skal gøre dagligvarer og brændstof billigere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her