Kronik afCharlotta Pisinger

Professor i tobaks- og nikotinforebyggelse

Vi mennesker er i stand til at forandre verden. Vi står ikke hjælpeløse over for markedskræfterne, selv om det af og til kan føles sådan. Det gælder også mht. tobaksindustrien. Den skal udfases og det er ikke umuligt.

Lad os nu få slukket den allersidste smøg

Historien har vist, at vi mennesker er i stand til at forandre verden og gøre den bedre. At etiske og sundhedsmæssige drivkræfter også har betydning for en virksomheds eller handels overlevelse. Vi står ikke hjælpeløse over for markedskræfterne, selv om det af og til kan føles sådan.

Tobaksindustrien består af nogle af verdens rigeste virksomheder. I 2018 havde seks tobaksselskaber et overskud på 55 milliarder dollar. Tobaksfirmaernes samlede investormidler er 1,5 gange større end hele Danmarks årlige bnp. Denne magt benyttes til at kapre den politiske og lovgivningsmæssige proces, overdrive industriens økonomiske betydning, manipulere den offentlige mening, fabrikere støtte gennem frontgrupper, miskreditere dokumenteret videnskab, og intimidere regeringer med retssager eller trusler om retssager.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her