Kronik afClaus H Gravholt
Martin Blomberg Jensen
Simon Chang
Claus H Gravholt er professor, Hormon og Knoglesygdomme, Aarhus Universitetshopsital og Klinisk Institut, Aarhus Universitet.
Martin Blomberg Jensen er professor, Afdelingen for Hormon og Stofskiftesygdomme, Herlev og Gentofte Hospital.
Simon Chang er læge, Hormon og Knoglesygdomme, Aarhus Universitetshospital.
Det er blevet moderne at tage testosteron ud fra et ønske om at øge libido, øge energiniveauet og muskelmassen og reducere fedtmængden. Her er hormonlægernes vurdering.
Hormonlæger: Vi føler os kaldede til at tegne det videnskabelige billede af testosteron-tilskud
Det er blevet moderne at tage mindre mængder af testosterontilskud blandt unge og midaldrende mænd ud fra et ønske om at øge libido, øge energiniveauet og muskelmassen og reducere fedtmængden noget.
Her er tre førende hormonlægers vurdering af tendensen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Hvorfor er det en god idé at holde styr på sit blodsukker? Hvad betyder det for din energi og den typiske eftermiddagscraving? Og hvad kan du selv gøre for at undgå at hoppe i slikposen og aktivere kroppens eget vægttabshormon? Sammen med forsker og forfatter Anette Sams tager vi en tur rundt i kroppen og får svar på, hvor stor betydning blodsukkeret har for os allesammen.