Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Kronik af

Simone Bodholdtdirektør i Ventilen Danmark

Oscar Tønsberg HoffmannForperson, Danske Gymnasieelevers Sammenslutning

Vi bliver også nødt til at rette blikket mod de fællesskaber og rammer, som unge møder hver dag. Ensomhed er ikke kun et individuelt problem, der skal løses hos den enkelte. Følelsen opstår og udvikler sig i mødet mellem den unge og de fællesskaber, som enten åbner sig eller forbliver lukkede.

For mange unge er det ikke timerne, der er sværest. Det er pauserne

Lyt til artiklen

Når nye elever i disse dage træder ind ad døren på landets gymnasier, erhvervsskoler og øvrige ungdomsuddannelser, bliver der brugt mange kræfter på at skabe gode klasser. Der bliver planlagt introforløb, makkerskabsprincipper, gruppearbejde og sociale øvelser, som skal sikre, at alle kommer godt fra start.

Det er godt. Og det virker mange steder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her