2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Kronik afClaudia Bruyant-Langer

Mogens Hansen

Eliternes populistiske oprør

Lyt til artiklen

I sin netop udgivne bog, ’Eliternes triumf – da de uddannede klasser tog magten’, skriver Lars Olsen sig ind i en lang populistisk tradition blandt intellektuelle for at udtale sig på vegne af folket. Det er en velkendt genre, både i Danmark og i udlandet, at en bestemt gruppe veluddannede, der selv må siges at tilhøre den såkaldte elite, føler sig kaldet til at udtale sig på folkets og den almindelige danskers vegne.

I modsætning til andre veluddannede har de – i egen forståelse – nemlig et klart blik for, hvordan folket lever og føler, og kan derfor stemple andre veluddannede som en elitær og verdensfjern gruppe, der har sat sig på magten i uddannelsessystemet og hele samfundet.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her