Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Kronik afMads Silberg

Med al respekt, hr. general...

Lyt til artiklen

I den seneste tid har Politiken fortalt historien om Charliekompagniets indsats i og omkring Armadillo i første halvår af 2010.

Jeg har været glad for dækningen, for den var tiltrængt. Jeg skriver i min egenskab af officer med rang af kaptajn og med 20 års erfaring som soldat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
I Danmark debatterer vi ulve. I Rumænien bliver stadig flere mennesker overfaldet og dræbt af bjørne. Politikens Lea Wind Friis og Andreas Sterup-Teper tog op i de rumænske bjerge, hvor hotellerne har kradsemærker på dørkarmen og elektrisk hegn for porten.​ Og så tog de ind i skoven. For selv at møde en bjørn.​

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her