Per Frischhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Per Frischhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Kronik afPer Kølster Maria Reumert Gjerding Britta Riis Mads Flarup Christensen

Per Kølster er formand for Økologisk Landsforening. Maria Reumert Gjerding er præsident for Danmarks Naturfredningsforening. Britta Riis er direktør for Dyrenes Beskyttelse. Mads Flarup Christensen er generalsekretær for Greenpeace.

Økologi er ikke skadeligt for klimaet. Det skaber ikke sult i verden. Det fortrænger ikke naturen.

Fire organisationer: Drop myterne om økologisk landbrug. Det er ikke skadeligt, skaber ikke sult og fortrænger ikke naturen

Lyt til artiklen

Tre sejlivede myter om økologi står for fald. Økologisk landbrug belaster nemlig ikke klimaet mere end konventionelt landbrug, ligesom økologi hverken skaber sult i ulande eller øger skovrydning. Tværtimod har økologien bud på løsninger inden for alle tre områder.

Selv hos politikere på allerhøjeste niveau møder vi for tiden tre myter om økologi, som trænger til en tur igennem faktamaskinen. Det påstås , at fordi økologiske landmænd i Vesten får mindre udbytter fra deres pesticidfri marker, så belaster økologi klimaet mere end konventionel dyrkning, samt at økologi skaber sult i verden og fører til rydning af mere skov.

Per Frischhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her