Kenneth Nørgaardhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Kenneth Nørgaardhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Kronik afDirk Lund Christensen Ib Christian Bygbjerg

Dirk Lund Christensen er lektor ved Københavns Universitet, Institut for Folkesundhed. Ib Christian Bygbjerg er professor ved Københavns Universitet, Institut for Folkesundhed.

I dag er det et halvt årtusinde siden, at Leonardo da Vinci døde. Han var et multitalent i en grad, der er svært at fatte. Tag bare hans opdagelser inden for anatomien.

Leonardo da Vinci: Manden bag Mona Lisa var meget mere end maler. Han var også pioner inden for lægevidenskaben - og elskede at skære i lig

Lyt til artiklen

Geniet og multitalentet Leonardo da Vinci (1452-1519) favnede så mange områder inden for videnskab og kunst og på så højt et professionelt niveau, at det selv i dag, 500 år efter hans død, er vanskeligt helt at begribe omfanget af hans virke. Han dækkede områder som hydrodynamik, botanik, geologi, optik og anatomi samt tegning, maleri og billedhuggerkunst.

Sandheden er imidlertid den, at da Leonardo da Vinci døde 2. maj for et halvt årtusinde siden i en alder af 67 år, var han først og fremmest kendt som kunstner i Vesteuropa, mens hans videnskabelige resultater næppe var kendt og slet ikke forstået uden for snævre cirkler, der omgikkes det unikke talent, hvis liv strakte sig fra den sene middelalder og ind i renæssancen.

Kenneth Nørgaardhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her