Marianne Stockmarrhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Marianne Stockmarrhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Kronik afVeronika Schultz

Veronika Schultz er kæreste med Aske, en af de dømte efter den nye terrorlovgivning.

Det er helt vanvittigt og udfordrer borgernes grundlæggende retssikkerhed.

Kæreste til terrordømt: Danmark stempler folk, der har bekæmpet IS, som terrorister

Lyt til artiklen

Siden 12. november 2019 har 23-årige Aske Barfod Sivesgaard siddet i lukket fængsel i Nordjylland. Han er dømt efter en lov, der ligger under terrorlovgivningen, paragraf 114 j. Loven blev indført af den tidligere V-LA-K-regering med støtte fra Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti.

Den havde egentlig til formål at ramme mennesker, der var taget til Syrien for at kæmpe side om side med Islamisk Stat. Men Aske har ikke kæmpet for Islamisk Stat. Det har Tommy Mørck heller ikke. Alligevel er han og Aske p.t. de eneste i Danmark, der er blevet dømt efter paragraf 114 j.

Marianne Stockmarrhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her