Vi hører hele tiden, at ’overvægt’ skyldes en usund livsstil. Som om tykhed er noget, den enkelte selv er herre over. Det er en stor fejlantagelse.
Det er også en fejlantagelse, at vi hjælper folk med at blive sundere ved at fokusere på vægten. Ja, det er rigtigt, at der er flere tykke end tynde, der får forskellige sygdomme. Det betyder dog ikke, at det nødvendigvis er usundt at være tyk, eller at det er sundt at tabe sig.
Den tykfobiske vægtstigmatisering opstår blandt andet som en reaktion på idealet om den sunde, slanke krop kombineret med fejlforståelse om, at den enkelte selv kan styre sin vægt.
Vægtstigmatisering har væsentlige sundhedsmæssige konsekvenser: lavt selvværd, selvmordstanker, selvmordsforsøg og gennemførte selvmord, depression, angst samt stressinducerede sygdomme og øget dødelighed, som det blandt flere steder er belyst i Verdenssundhedsorganisationen WHO’s rapport fra 2017:’ Weight Bias and Obesity Stigma: Considerations for the European Region’.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind
Skriv kommentar