Kronik afTrine Pertou Mach

politisk chef, Oxfam IBIS

Danmark og mange andre rige lande – og rige mennesker – er kommet godt gennem coronakrisen. Men for fattige lande har krisen været en katastrofe, og nu risikerer den at blive værre på grund af sparekrav. Det er den helt forkerte vej at gå. Både moralsk og økonomisk.

Uligheden eksploderer. Her er recepten på at rette op på det

Lyt til artiklen

11. marts 2022 er det to år siden, at Verdenssundhedsorganisationen (WHO) erklærede covid-19 for en global pandemi, der samtidig udløste en kollektiv og ødelæggende bølge af nedlukninger i både Danmark og resten af verden.

Det blev to år med restriktioner, nedlukninger og delvise genåbninger og ikke mindst massive økonomiske følgevirkninger i kølvandet på pandemien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her