Kronik afSøren Sveistrup Adam Price

Søren Sveistrup og Adam Price er manuskriptforfattere og står blandt andet bag serier som ’Borgen’ og ’Kastanjemanden’

Den igangværende konflikt om danske tv-serier kan risikere at koste os den succes og den position, dansk drama har tilkæmpet sig gennem mere end 20 år. Men det ser ikke ud til at bekymre Create Denmark. Det burde det.

Søren Sveistrup og Adam Price: Grådigheden er ved at tage overhånd i den danske tv-branche og det risikerer at koste os allesammen dyrt

Lyt til artiklen

Da den i sin tid legendariske LO-formand Thomas Nielsen i 1982 gav depechen videre til sin efterfølger til at lede arbejdernes kamp for løn, rettigheder og gode arbejdsforhold, sagde han i sin afskedstale de profetiske ord, at arbejderne i Danmark »havde sejret ad helvede til – godt«.

Måske kan ordene også tjene til at beskrive den situation, der for øjeblikket kendetegner de faktiske forhold i tv-branchen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her