Kronik afMarianne Levinsen

Marianne Levinsen er cand.scient.pol og fremtidsforsker og foredragsholder ved Fremforsk.

Der er brug for et opgør med individualismen. Vi har ikke alle lige muligheder, og det er forkert at lade som om. Livet er ikke rationelt og retfærdigt.

Fremtidsforsker: De unge er blevet deres egen værste fjende

Lyt til artiklen

En af de store megatrends i samfundet er og har været individualisering. Det begyndte med bevægelser omkring 1968-oprøret såsom kvindebevægelse, oprettelse af fristaden Christiania i 1971 og andre ofte anti-materialistiske bevægelser. Det ideologiske ophav var den amerikanske beatkultur med den individuelle frihed – politisk, økonomisk, seksuelt – i centrum for opgør med fortidens konventioner og systemer.

Med andre ord var det et opgør med de fastlåste konventioner og ritualer, som holdt det enkelte menneske fast i en bestemt klasse, væremåde og rolle. Det var på mange måder et nødvendigt opgør med et konservativt og rigoristisk menneskesyn på mange områder i samfundet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her