Der regler for en fodboldkamp. Indkast, længde og antal spillere. Alle spiller efter reglerne, ellers griber dommeren ind. Så når sæsonen er slut, står den retmæssige vinder med pokalen. På samme måde er der finansielle spilleregler, så klubberne har samme vilkår. En rigmand skal ikke kunne købe de bedste spillere og vinde alt år efter år. Det er mod selve sportens ånd.
Det var ikke desto mindre det, der skete i Manchester City, der siden 2008 formelt har været ejet af Sheikh Mansour med investeringsfonden Abu Dhabi United Group i ryggen. En uafhængig kommission nedsat af den engelske ligaorganisation Premier League slog i en afgørelse i denne uge fast, at organisationen bag Manchester City systematisk omgik Premier Leagues finansielle regler og bevidst skjulte pengegaver for omkring otte mia. kr.
Dette er en leder. Lederen er udtryk for Politikens holdning og skrives på skift af medlemmerne af avisens lederkollegium.