Leder af<i>vs</i>

Danmark bør tale om russisk undertrykkelse

Lyt til artiklen

Ruslands præsident, Dmitrij Medvedev, besøger i dag Norge, hvor der ventes enighed om en russisk-norsk visumfri zone. Det er et fint initiativ, som Danmark i mangel af en dansk-russisk grænse ikke kan følge op på, når Medvedev kommer her i morgen.

Norge foreslår åben grænse til Rusland Det er det første besøg af en russisk præsident, da Vladimir Putin aflyste sit i 2002, fordi Danmark nægtede at udlevere den tjetjenske eksilleder Akhmed Sakajev. Helt fint, at Medvedev nu kommer, men det bør ikke kun bruges til at tale om øgede muligheder for danske virksomheder og energisamarbejde. Forhåbentlig lytter statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) til en opfordring fra Amnesty International til at tale med gæsten om de veldokumenterede rapporter om, at minoriteter og systemkritikere udsættes for chikane, tortur og anden mishandling.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her