Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Leder afcj

Med myndighedernes velsignelse og uden karantæner hængende over hovedet har vi nu muligheden for at gøre det reducerede genforeningsår til en fuldtonet og gensidig genopdagelsessommer.

Politiken mener: I dag fejrer vi 100-året for genforeningen - til sommer bør vi genopdage Tyskland

Lyt til artiklen

Alt var planlagt, timet og tilrettelagt. Hele grænselandet skulle være klædt i festdragt til den store fejring af 100-året for den genforening, der i dag for 100 år siden officielt blev notificeret i Paris. Så kom coronavirussen.

Men intet symbol kan vel være stærkere, end at det netop er i dag, 15. juni, at bommene hæves, og grænsen mellem Tyskland og Danmark atter kan krydses. Fra begge sider.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her