Leder afcj

Med myndighedernes velsignelse og uden karantæner hængende over hovedet har vi nu muligheden for at gøre det reducerede genforeningsår til en fuldtonet og gensidig genopdagelsessommer.

Politiken mener: I dag fejrer vi 100-året for genforeningen - til sommer bør vi genopdage Tyskland

Lyt til artiklen

Alt var planlagt, timet og tilrettelagt. Hele grænselandet skulle være klædt i festdragt til den store fejring af 100-året for den genforening, der i dag for 100 år siden officielt blev notificeret i Paris. Så kom coronavirussen.

Men intet symbol kan vel være stærkere, end at det netop er i dag, 15. juni, at bommene hæves, og grænsen mellem Tyskland og Danmark atter kan krydses. Fra begge sider.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her