Enhedslistens politik er afprøvet – i Venezuela

Tegning: Roald Als
Tegning: Roald Als
Lyt til artiklen

Lige nu ser vi i Venezuela – verdens mest socialistiske land – hvad der vil ske, hvis vi i Danmark gennemfører Enhedslistens politik.

For når Venezuela, der for få årtier siden var Latinamerikas rigeste land, i dag er på randen af økonomisk kollaps, skyldes det generelt den socialisme, der har hærget landet de sidste par årtier: nationaliseringer af banker, stålindustri, cementproduktion, de største telefonselskaber, dele af landbruget – og ikke mindst en masse nye skatter på forbrug, banktransaktioner og velhavende mennesker samt en omfattende priskontrol af en masse varer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her