Akutfiasko

Lyt til artiklen

Under 500 akutjob har fundet vej landets jobcentre. Det er status mere end en måned efter Helle Thorning-Schmidt lovede, at man hurtigst muligt ville skaffe 12.500 akutte stillinger til dagpengemodtagere i fare for at ryge ud af systemet.

En stor del af landets kommuner har endnu ikke produceret et eneste akutjob, mens regionerne lystig tilbyder ledige ufaglærte stillinger som forskere og overlæger. Det ser ikke meget bedre ud i den private sektor, hvor løftet om kr. 25.000 i kontakt bestikkelse ikke lader til at motivere arbejdsgiverne, der altid ansætter efter kompetencer og erfaring.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her