Kommer det tredje årtusind til at stå i hedenskabets tegn?

klima.  Ifølge forskerne kan vi inden for en overskuelig fremtid komme til at opleve nogle af de største klimaforandringer, siden dinosaurerne uddøde for 65 millioner år siden. Det kan medføre, at hedningerne vender tilbage i stort tal, skriver Jens-André Herbener.
klima. Ifølge forskerne kan vi inden for en overskuelig fremtid komme til at opleve nogle af de største klimaforandringer, siden dinosaurerne uddøde for 65 millioner år siden. Det kan medføre, at hedningerne vender tilbage i stort tal, skriver Jens-André Herbener.
Lyt til artiklen

Hvornår opstod de nyhedenske religioner?

Historisk begyndte de langsomt at brede sig i 1960'erne. I 1970'erne fik de momentum, og i 1990'erne oplevede de kolossal fremgang. I begyndelsen af det 21. århundrede skønnes de at være en af de hurtigst voksende religiøse bevægelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her