Danmark har uhyre svært ved at modtage 50.000 flygtninge om året

Tegning: Mette Dreyer
Tegning: Mette Dreyer
Lyt til artiklen

Ingen uge uden nye ophidsede udsagn om udlændinge: Så siger filminstruktør Thomas Vinterberg et spontant kvæk om et hjørne af dansk asylpolitik. Og straks er der en debat om kunstneres adkomst til at sige noget.

Så er det kvindernes internationale kampdag, der i sagens natur må handle om undertrykkelse af muslimske kvinder. Ja, det synes det borgerlige Danmark, at det venstreorienterede Danmark skal mene. Helt på sin plads. Vi glæder os til den dag, Det Konservative Folkeparti truer med at vælte en borgerlig regering, hvis ikke man får bedre vilkår for undertrykte indvandrerkvinder? Nå nej. Det skal helst handle om grundskyld og noget med ordentlighed i gylleberegningerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her