Regeringens sænkelse af selskabsskatten er helt hovedløs

Lyt til artiklen

Ræset mod bunden er skudt i gang. Og det er Bjarne Corydon og Helle Thorning, som har affyret startpistolen. Nu går det vilde ræs mod bunden i konkurrencen om, hvem der kan sænke skatten mest muligt og hurtigst muligt for selskaberne. Selskaber som har historisk store opsparinger og som udbetaler enorme udbytter til aktionærerne.

I Vækstplan DK lægger regeringen op til, at selskabsskatten skal sænkes fra 25 % til 22 %. Virksomheder med overskud skal altså betale mindre til fællesskabet, så de kan beholde mere til dem selv og deres aktionærer. Det kommer vel og mærke efter, at selskabsskatten siden starten af 90erne er blevet halveret fra 50 % til de nuværende 25 %.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her