De onde fejrer Obamas nederlag

Præsident. Obama har stadig ret til at føre USA's udenrigspolitik. Men hver gang han skal bruge penge, skal han spørge i Kongressen.
Præsident. Obama har stadig ret til at føre USA's udenrigspolitik. Men hver gang han skal bruge penge, skal han spørge i Kongressen.
Lyt til artiklen

Okay, Obama er svækket.

Hvad så med mæglingen mellem Israel og palæstinenserne? Hvad vil USA stille op over for Irans atomprojekt? Hvad vil USA sige til den forestående folkeafstemning om deling af Sudan? Hvad vil USA sige til omsiggribende krav om, at Libanon skal opgive at fedte rundt i, hvem der slog landets tidligere præsident Rafik Hariri ihjel?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her