Herbert Pundik: Obama vil presse Israel til Palæstina-fred

»USA har mange muligheder for at gøre livet surt for en israelsk regering, uden at det berører Israels sikkerhed«.
»USA har mange muligheder for at gøre livet surt for en israelsk regering, uden at det berører Israels sikkerhed«.
Lyt til artiklen

Måske er der alligevel et glimt af held i det uheld, at Benjamin Netanyahu blev Israels nye ministerpræsident og chef for det værste sammenrend af nationalistisk-religiøse partier, Israel er blevet udsat for i de 61 år, siden den jødiske stat blev grundlagt.

Nu er der ingen vej uden om en konfrontation mellem det, præsident Barack Obama definerer som USA’s nationale interesser i Mellemøsten, og Netanyahus forkvaklede forestilling om, hvad der er Israels.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her