Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Fanget mellem Hitler og Ahmadinejad

Skurke. Israels ministerpræsident Benjamin Netanyahu og forsvarsminister Ehud Baraks ugennemtænkte handlinger er kun til skade for Israels sikkerhed og fortsatte eksistens, skriver Herbert Pundik.
Skurke. Israels ministerpræsident Benjamin Netanyahu og forsvarsminister Ehud Baraks ugennemtænkte handlinger er kun til skade for Israels sikkerhed og fortsatte eksistens, skriver Herbert Pundik.
Lyt til artiklen

Hvilke uhyggelige kræfter har bemægtiget sig den israelske politiske og militære ledelse. Først og fremmest Benjamin Netanyahu, ministerpræsidenten, og hans forsvarsminister, Ehud Barak.

Begge tidligere officerer i hærens eliteenheder. Hvilke mareridt blinder disse mænds dømmekraft, så de forholder sig autistisk til virkeligheden. I løbet af de mindre end to år, dette sammenrend af nationalistiske kræfter og religiøse, der gør sig ud for at være en regering, har siddet på magten i Jerusalem, er det lykkedes at placere Israel i klasse med Nordkorea og Iran i den internationale bevidsthed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her