Det er forståeligt, at en stat forsøger at holde på sine hemmeligheder. Men det er en farlig glidebane, hvis USA’s regering eller andre aktører med ufine metoder angriber de medier, der bringer oplysningerne.
Sådan lyder det i dag fra chefredaktør Tøger Seidenfaden, der på lederplads og i følgende tv-indslag begrunder, hvorfor politiken.dk nu vælger selv at offentliggøre WikiLeaks' dokumenter.
LÆS LEDER
Stop angrebet på informationsfriheden»Det minder om fremgangsmåden i autoritære regimer, hvor man tillader aviserne at gå i trykken, men man nægter dem papir at trykke på. Det er et tyndt argument for et reelt angreb på informationsfriheden«, siger Seidenfaden om de aktører, der forsøger at stoppe WikiLeaks' spredning af dokumenterne.
Hvad mener du?
ingenting
fortsæt med at læse



























