Danske virksomheder bruger millioner på lobbyisme i USA

Lyt til artiklen

I løbet af de sidste fem år har de største danske medicinalvirksomheder skruet kraftigt op for deres lobbyaktiviteter i USA. Mens Novo Nordisk, Novozymes, Coloplast, Lundbeck og Bavarian Nordic tilsammen brugte knap 9 millioner kroner på lobbyisme i 2007, brugte de sidste år cirka 25 millioner kroner på at gøre sig til over for de amerikanske lovgivere.

Det viser en opgørelse over de største danske virksomheders lobbyaktiviteter i USA, som Politiken har foretaget på baggrund af data fra OpenSecrets.Org, der er en del af det uafhængige amerikanske Center for Responsive Politics.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her