Glem black friday. Singles day er en meget større onlineudsalgsdag. Og nu kommer den for alvor til Danmark

Kinesiske forbrugere går i Beijing forbi en reklame, der promoverer Alibabas Singles Day-udsalg. Ng Han Guan/AP
Kinesiske forbrugere går i Beijing forbi en reklame, der promoverer Alibabas Singles Day-udsalg. Ng Han Guan/AP
Lyt til artiklen

Sommerudsalg, vinterudsalg, mid-season sale, black friday, cyber monday, fødselsdagskampagner og så almindelige tilbud på særlige varegrupper året rundt. Umiddelbart trænger vi ikke til flere udsalgsdage, men ikke desto mindre er den kinesiske udsalgsdag singles day ved at vinde indpas i Danmark.

Dagen fejres 11. november, og i år deltager 13 procent af de danske netbutikker mod 2,9 procent i 2017, viser en opgørelse fra Foreningen for Dansk Internethandel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her