Landsdækkende netværk af ledige seniorer går fra virksomhed til virksomhed i jagten på fast arbejde. Og det virker. Flere hundrede +50’ere finder hvert år tilbage på arbejdsmarkedet.
Seniornetværk skaber jobmirakler:»Ret vildt, at man kan finde sit drømmejob, når man er fyldt 65 år og egentlig havde givet lidt op«
Lars Jørgensen var tæt på at trække stikket til arbejdsmarkedet, da han i sensommeren 2018 måtte stoppe karrieren som kørende sælger. 125 ansøgninger sendte han afsted – stort set alle kom retur med afslag. Men nu er han halvårs-havnefoged i Karrebæksminde.
Lyt til artiklen
Henter...
Faktisk ved han ikke ret meget om at sejle. Har heller aldrig haft lyst til at dyrke det. Men det er derfor, han er så velegnet til jobbet.
Som havnefoged skal 65-årige Lars Jørgensen netop blive på land og arbejde, når alle entusiasterne sætter bådene i søen og sejler på togter i sommerhalvåret.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.