Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Danmark er klar til cyberangreb

Cyberkrigsførsel. Et selvstændigt cyberangreb vil i en række tilfælde kunne sidestilles med brugen af anden militær magt.
Cyberkrigsførsel. Et selvstændigt cyberangreb vil i en række tilfælde kunne sidestilles med brugen af anden militær magt.

Danmark vil fra i år kunne angribe fjendtligtsindede stater og organisationer i cyberspace.

Med en rekordstor bevilling på 465 millioner kroner frem til 2017, der skal gå til opbygningen af en såkaldt offensiv dansk cyberangrebskapacitet, skal Danmark nu ikke kun fokusere på at forsvare sig mod fjendtlige hackerangreb på både virksomheder og sårbar infrastruktur, men også kunne angribe en fjendes vitale computerstyrede infrastruktur.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her