Ligesom de store, prestigefyldte topvine ofte producerer en ’anden-vin’, sker det også, at store gourmetkokke med tiden åbner et mindre prestigefyldt spisested, hvor de kan vise et mere afslappet køkken.
Era Ora, der i en årrække har været det italienske køkkens mest kostbare gourmettempel herhjemme, åbnede i sensommeren 2005 restaurant l’Altro (’den anden’ – på italiensk) i Era Oras gamle lokaler på Torvegade. Som at spise hjemme
Selv kalder folkene bag restauranten den for en antiristorante, hvilket man på hjemmesiden kan læse sig til er en henvisning til et slangudtryk fra 50’ernes Italien. At spise i antiristoranten var det samme som at spise hjemme. Og det er det hjemlige, umbriske køkken, der har været det centrale for Elvio Milleri – Era Oras engagerede grundlægger og en af Era Oras tidligere køkkenchefer Leonardo Battain.
For gamle Era Ora-fans er der næsten noget nostalgisk i at komme ind i de små lokaler, der engang husede hovedrestauranten. Indretningen af l’Altro er meget afdæmpet og lidt sen-80’er-tidlig-90’er i stilen med mørkt bejdsede borde, vissengrønne vægge med paneler i træflet og små spejle hist og her.




























