Ny vinbar lader allerede til at være blevet lidt af en nabolagsdarling på Frederiksberg. Opskriften på succesen er sådan set rimelig simpel.

Er parret bag denne nye bar Frederiksbergs bedste værter?

De fleste kan finde ud af at skænke vin og skære tørret kød i skiver, men få gør det med så stort overskud og varme som duoen her. Foto: Martin Lehmann
De fleste kan finde ud af at skænke vin og skære tørret kød i skiver, men få gør det med så stort overskud og varme som duoen her. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Hov, så kom der endnu en vinkende fodgænger forbi foran indgangen. Den tredje på blot 15-20 minutter.

»Hey, hvordan går det?« og »vi ses senere« var nogenlunde de to standardhilsener fra de forbipasserende og cementerede med dobbelt understregning, at vinbaren Rascal allerede en måned efter åbningen er blevet lidt af en attraktion i lokalmiljøet omkring det ellers lidt mærkelige hjørne mellem rolige Danas- og den stærkt trafikerede H.C. Ørsteds Vej på Frederiksberg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her