På hjørnet af Skindergade og Gammeltorv - med adressen Gammeltorv 6 - ligger Stellings Hus, som den i dag næsten saligkårede modernistiske arkitekt Arne Jacobsen byggede i slutningen af 1930'erne til den velstående farvehandler Stelling. Siden farvehandlen flyttede for snart mange år siden, har der været lidt af hvert i lokalerne - herunder helsekostforretning. I dag er der en såkaldt magasincafé i de to nederste etager af den fredede bygning. Interiøret bringer ikke tankerne i retning af nogen som helst arkitektonisk modernisme; stedet ligner i den grad en café, og eneste særkende er et imposant opbud af blade og magasiner på endevæggene. Så mens man nyder en af stedets i øvrigt glimrende kopper kaffe, kan man forlyste sig med læsestof efter ønske. Vi fandt dog hverken Basserne eller The New England Journal of Medicine, men måske er de ikke så efterspurgte, at det er nødvendigt at føre dem. Maden er primært - ud over den nærmest obligate brunch - sandwich og salat, men en tallerken suppe eller en dagens ret kan det også blive til. Udvalget er traditionelt, men kvaliteten i orden. Det er priserne også. En sandwich, en stor fad og en kop kaffe løber snildt op i 150 kroner; men det er givetvis beliggenheden og ikke råvarepriser, der betinger dette forhold. Hvis vejret tillader det, kan man sidde ude, og heri ligger cafeens helt store kvalitet. For så kan man nemlig se på Jacobsens smukke bygning, mens man spiser frokost eller drikker kaffe. Og så kan man lidt bedre leve med prisniveauet. Generelt må man sige om Café Stelling, at det er et etablissement, hvis berettigelse er dets beliggenhed og arkitektoniske indpakning. Var det ikke for disse, ville cafeen blot være en blandt mange andre jævne serveringssteder i København.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























